Dodano 18 kwietnia 2019 Jaka folia na ogrodową szklarnię? 5.00 / 5 (1)
Kiedy budujesz domową szklarnię potrzebujesz folii, którą zostanie ona nakryta. No chyba, że jest to szklarnia zbudowana z twardych materiałów, takich jak szkło czy akryl.
Czego więc użyć? Jakie jest najlepsze tworzywo, które nadaje się na przykrycie szklarni? W jaki sposób policzyć ile materiału potrzebujesz? Dzisiaj zanurzymy się w świecie szklarniowych tworzyw. Zarówno tych miękkich jak i tych sztywnych. Opcji jest przynajmniej kilka :)
Jakiego rodzaju folii szklarniowej użyć?
Pod uwagę przy wyborze należy wziąć kilka czynników. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na żywotność materiału, ale też na grubość i radzenie sobie z promieniowaniem UV oraz podczerwonym.
Na początek weźmy pod uwagę warunki klimatyczne panujące w naszym kraju. Co prawda różnią się one, nawet znacznie, w zależności od regionu. Ale jedno jest pewne. Zima i mrozy przychodzą w każdym jego zakątku :)
Nie chcesz przecież co roku przechodzić przez to samo i budować szklarni na nowo. Materiał powinien więc być na tyle trwały i gruby, by przetrwał warunki, które u nas panują.
Dodatkowo, kiedy spadnie śnieg, powinien on w łatwy sposób zsunąć się ze szklarni, tak by zalegając nie uszkodził pokrywy.
A z drugiej strony mamy dni słoneczne. I tutaj folia nie może być zbyt gruba. Powinna przepuszczać promienie słoneczne do wnętrza, tak by rośliny mogły rosnąć.
Już widzisz, że mamy 2 bardzo ważne parametry na początek. Grubość folii oraz jej możliwości izolacyjne.
No to przejrzyjmy sobie dostępne materiały, którymi możesz pokryć domową szklarnię.
To najtańszy i najbardziej powszechny rodzaj folii, której możesz użyć do przykrycia szklarni. Nie kupuj jednak najcieńszej folii. Bardzo cienka folia przetrwa rok. Grubsza nawet 3-5 lat.
Zainwestuj w folię zwaną ogrodniczą lub rolniczą. Mamy nawet na rynku folie ogrodnicze 4 – sezonowe o gramaturze 70g / m2.
Jest jednak bardzo ważna kwestia jeśli chodzi o użycie tego rodzaju folii z polietylenu. Wewnątrz szklarni będzie zbierała się para wodna, która następnie będzie skraplać się na folii od wewnętrznej strony szklarni. Dzieje się tak dlatego, ponieważ folia nie jest paroprzepuszczalna.
Niestety kropelki wody zgromadzone na folii ograniczają przepuszczanie światła do wnętrza. Natomiast spadając w dół, na rośliny mogą powodować różnego rodzaju choroby, jak np. mączniak.
Przy wyborze folii zwróć uwagę czy ma ona zabezpieczenie przeciw skraplaniu. Opcjonalnie możesz spryskać folię wewnątrz szklarni specjalnym preparatem lub też zapewnić odpowiednią wentylację w ciągu dnia przez otwarcie szklarni.
Kolejna sprawa przy wyborze folii z polietylenu to przepuszczalność promieni UV. Jeśli korzystasz z pomocy pszczół przy zapylaniu kwiatów Twoja folia powinna przepuszczać promienie UV. Pszczoły go potrzebują do tego, by znaleźć kwiaty.
Jeśli nie korzystasz z pszczół użyj folii, która nie przepuszcza promieni UV. Dzięki temu zabezpieczasz rośliny dodatkowo przed zakażeniami grzybiczymi i szkodnikami.
I ostatnia bardzo ważna kwestia jeśli chodzi o folie z polietylenu. Jeśli konstrukcja Twojej szklarni zbudowana jest z rurek PVC trzeba je dodatkowo zabezpieczyć np. owijając w stare bawełniane t-shirty. Wszystko dlatego, że PVC wchodzi w reakcję z polietylenem, co w połączeniu z działaniem promieni słonecznych powoduje rozpad folii i konieczność wymiany.
Jeśli szukasz bardziej sztywnego pokrycia dla swojej szklarni (ale nie ma to być szkło) to możesz użyć poliwęglanu. Poliwęglan to dwa arkusze polietylenu z falistą warstwą poliwęglanu pomiędzy nimi. Taka konstrukcja zapewnia zarówno izolację jak i przepuszczanie światła.
Jeśli chodzi o poliwęglan to podobnie jak w przypadku polietylenu jest kilka opcji do wyboru. Parametry są niemal identyczne do tego, co zostało opisane powyżej. Jedyna różnica jest taka, że dzięki większej sztywności poliwęglan wytrzyma znacznie dłużej i będzie dawał lepszą ochronę w zimniejsze dni.
Poliwinyl to inaczej polichlorek winylu, bardziej znany jako PVC. Czyli dokładnie ten sam materiał, z którego wykonuje się m.in. okna czy też rury. Tworzywo to jest niezwykle trwałe.
Jeśli chodzi o folię z tego materiału to jest ona znacznie droższa od tych z polietylenu a dodatkowo zazwyczaj arkusze są dużo mniejsze. Budowa większych szklarni z jego wykorzystaniem będzie więc utrudniona.
Zazwyczaj folia ta jest elementem gotowych szklarni, które możemy kupić w marketach.
Na początek zmierz długość szklarni oraz długość ramy nad powierzchnią (wysokość dwóch boków + długość dwóch spadów dachu). Jeśli Twoja szklarnia nie ma dwuspadowego dachu tylko ma kształt łuku, zmierz długość tego łuku (od jednego końca przy powierzchni ziemi do drugiego).
Do każdego z tych wymiarów dodaj po pół metra z każdej strony. Czyli jeśli Twoja szklarnia ma długość 5 metrów, a długość łuku to 3 metry, folia powinna mieć rozmiar 6 x 4 metry. Nadmiarowa folia pozwoli na zapewnienie poprawnego zamocowania na ramie.
Teraz już wiesz praktycznie wszystko co potrzebne do tego, by wybrać materiał na przykrycie domowej szklarni. Jeśli masz pytania lub wyzwania odnośnie tego tematu, zadawaj je w komentarzach. Chętnie na wszystkie odpowiem.